logo sag

Büyükelçi Yaprak Alp TRT Memleketim'de Etiyopya'yı anlattı

Büyükelçi Yaprak Alp TRT Memleketim'de Etiyopya'yı anlattı

T.C. Addis Ababa Büyükelçisi Yaprak Alp TRT Memleketim'de Memleket Treni programında Türkiye'nin Etiyopya faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

T.C. Addis Ababa Büyükelçisi Yaprak Alp binlerce yıllık tarihe sahip Etiyopya'nın 82 etnik gruptan oluşan 105 milyonluk büyük bir ülke olduğunu ifade etti.

ETİYOPYA KALKINAN VE PARLAYAN BİR YILDIZ KONUMUNDA

UNESCO'nun Etiyopya'da 9 tane tescilli tarihi eseri olduğunu dile getiren Alp "Etiyopya'nın kendi tarihi ve saatlendirmesi var. Afrika'nın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birisi olan Etiyopya'nın Başbakanı Ahmet Abiy Nobel barış ödülü kazandı. Eskiden pek ismi duyulmazken yada daha üzücü haberlerle anılırken artık Etiyopya kalkınan ve parlayan bir yıldız olarak uluslararası basında sık sık yer alıyor. Hiçbir zaman sömürgeleşmemiş olan Etiyopya sadece 2. Dünya Savaşı sırasında İtalyan işgaline maruz kalıyor ama sömürgeleşmiş sayılmıyor. Çünkü başkaldırı halinde. Etiyopya Afrika Birliği'nin başkenti olduğu için sürekli bir diplomasi merkezi konumunda. Cenevre ve New York'tan sonra en çok diplomatik temsilcinin, yardım kuruluşlarının ve STK'ların da bulunduğu şehir Addis Ababa" dedi.

GEÇMİŞTEN BUGÜNE TÜRKİYE ETİYOPYA İLİŞKİLERİ

Türkiye'nin Etiyopya'da mevcudiyetini uzun zamandır devam ettirdiğini ifade eden Alp "1896'da diplomatik temas kuruluyor. 1912'de Harar şehrinde konsolosluk kuruyoruz. Sahraaltı Afrika'daki ilk büyükelçiliğimizi de 1926 yılında Addis Ababa'da kuruyoruz. Ondan sonra TİKA,THY gibi kurumlarımız ilklerini Addis Ababa'da yaşıyorlar.Şuan halen Etiyopya'da Çin'den sorna ikinci yatırımcı konumdayız. 2,5 milyar dolarlık bir yatırımımız sözkonusu. Etiyopya'da 200 Türk şirketi var ve bu şirketler 30 binden fazla Etiyopyalıyı istihdam ediyoruz. Etiyopya'nın kalkınması açısından da bu çok önemli bir rakam. Etiyopya'da 3300 civarında vatandaşımız var. Onlarla heran temas halindeyiz." diye konuştu.

OSMANLI'NIN ASIRLIK KONSOSLUĞU TİKA İLE HAYAT BULDU

1912'de Harar şehrinde kurulan Türkiye konsolosluğunun bir ara harabeye dönüşütüğünü söyleyen Alp " Etiyopya hükümetinin izni ile Türkiye burayı alıyor ve restore ediyor. Dün Türkiye Maarif Vakfı ve TİKA ile Harar'daydık ve Harar Konsolosluğu'muzu kültürel bir merkez haline getiren açılışını gerçekleştirdik. Burası Harar'ında kültürel kakınmasına yardımcı olacak" dedi.

ETİYOPYA TURİZMİNE TÜRKİYE'DEN KATKI

Mekelle şehrinin yakınında Necaşi Türbesi olduğunu kaydeden Alp" Necai türbesi islam dünyası açısından çok önemli bir merkez. Orada da Türkiye o camiyi restore etti. Bu restorasyon Etiyopya'nın dini kültürel turizmine de katkı sağlamış oluyor" dedi.

ETİYOPYA'DAKİ MAARİF OKULLARI EĞİTİME BAŞLADI

Türkiye Maarif Vakfı'nın Etiyopya'daki ilk okulunun dün açıldığını söyleyen Alp bundan dolayı çok büyük gurur duyduğunu ifade etti.

Tarih: 18.10.2019 12:34