logo sag

Etiyopya'da büyük buluşma

Etiyopya'da büyük buluşma

Kıtaları, kültürleri ve renkleri kaynaştıran 12. Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın Etiyopya’da etabı tamamladı. Uluslararası öğrencilerden Türkiye’de öğrenimine devam edenlerle mezunların katıldığı buluşma kıtalararası hoşgörü ve sevgi bağlarına yenilerini ekledi.

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu’nun (UDEF) bu yıl 51 ülke, 91 şehirde “Doğu’dan Batı’ya Adil Bir Dünya’ya” sloganı ile gerçekleştirdiği 12.Uluslararası Öğrenci Buluşması etkinliklerinin Etiyopya etabı gönüllerde silinmez izler bırakarak sona erdi.Etiyopya’nın Addis Ababa şehrinde gerçekleştirilen programa; T.C Addis Ababa Büyükelçiliği Müsteşarı Evren Müderrisoğlu, Türkiye Maarif Vakfı Etiyopya ve Güney Sudan Direktörü Levent Şahin, Diyanet İşleri Başkanlığı Etiyopya Temsilcisi Cemil Alici, Ticaret Müsteşarı Sedat Eroğlu, THY Addis Ababa Müdürü Hüseyin Yüksek, Yunus Emre Enstitüsü Addis Ababa Temsilcisi Kubilay Han Kalkan, UDEF’i temsilen programa katılan Veysel Başar, Mehmet Çelik, Nuri Atıcı ve Ufukhan Özer, çok sayıda STK temsilcisi ve misafir öğrenci katıldı.

Türkiye’ye İlgi Artıyor

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda UDEF’i temsilen programa katılan Veysel Başar selamlama konuşmasını gerçekleştirdi.Veysel Başar konuşmasında her geçen yıl uluslararası öğrencilerin Türkiye’ye olan ilgisinin arttığına dikkati çekerek “Türkiye’de ki uluslararası öğrenci sayısı ciddi bir artış gösteriyor. Bizlerde kilometrelerce öteden Türkiye’ye eğitim almak için gelen bu öğrenci arkadaşlarımızı yalnız bırakmamaya gayret ediyoruz. Onlar ile ensar ve muhacir kardeşliği tesis etmeye gönül köprüleri kurmaya çalışıyor. Rehberlik, danışmanlık, burs ve yurt hizmetleri vermeye çalışıyor yeniden barış dolu bir dünyanın tesisi için uluslararası öğrencilerin üzerine düşen sorumluluğa da dikkat çekmeye gayret ediyoruz” dedi.

“Ensar Olmaya Çalışıyoruz”

Veysel Başar’ın ardından açılış konuşmasını gerçekleştirmek üzere kürsüye çıkan UDEF’i temsilen programa katılan Mehmet Çelik ise Türkiye’deki gittikçe çıtasını yükselten eğitim imkanları ile alakalı da bilgilendirmelerde bulunarak “Türkiye üniversite eğitimi için oldukça uygun şartlara sahip. Biz UDEF olarak hangi coğrafyadan olursa olsun bütün uluslararası öğrenci kardeşlerimize ensar olma gayreti içerisindeyiz Türkiye’de 64 derneğimiz ile birlikte uluslararası öğrenci kardeşlerimizin her zaman yanındayız” mesajını verdi.

UDEF’e Teşekkür Ediyorum

T.C Addis Ababa Büyükelçiliği Müsteşarı Evren Müderrisoğlu ise programda yaptığı konuşmada, “UDEF’e göstermiş oldukları gayretlerden ötürü büyük teşekkürlerimi sunuyorum yapılan bu çalışmalar gerek ülkemizin dünyaya tanıtımı açısından gerekse uluslararası öğrenciler açısından çok kıymetli” değerlendirmesinde bulundu.Müzik ve yerel dans gösterileri ile şölen havasına dönüşen program renkli görüntülere sahne olurken programın sonunda katılımcılar Etiyopya’nın yöresel lezzetlerinden de tatma imkânı buldu.

Tarih: 29.03.2019 10:40