logo sag

Etiyopya'da kadın olmak

Etiyopya'da kadın olmak

Ülkede erkekler için bile ağır sayılan inşaat alanlarından otopark görevlisine kadar birçok alanda kadın işçiler de görev yapıyor

Afrika'nın bir çok ülkesinde olduğu gibi Etiyopya'da da kadınlar tüm imkansızlıklara rağmen hayat mücadelesini sürdürüyor. Başkent Addis Ababa'da, erkeklerin egemen olduğu bazı sektörlerde kadın çalışanları görmek mümkün. Erkekler için bile ağır sayılan inşaat alanlarından otopark görevlisine kadar birçok alanda kadın işçiler de görev yapıyor. İş bulmanın zor olduğu ülkede ailelerinin geçimine katkı sağlamak için ellerinden geleni yapan kadınlar, günübirlik işlerde çalışarak günde ortalama 5 ila 10 dolar gelir elde ediyor.

AA'ya konuşan temizlik görevlisi Wogagan Wondimagegn (31), ekonomik özgürlüğün kadın hakları açısından çok önemli olduğunu ifade ederek, "Çalışıp para kazandığım için evde söz hakkına sahibim. Kadın ve erkek eşittir" diyor.Mesleğinin yorucu ve zaman zaman tehlikeli olduğunu belirten otopark görevlisi Fetia Kemal (26) ise bir kadın olarak bu işi yapabilmekten duyduğu mutluluğu dile getiriyor.

Tarih: 08.03.2018 20:37