logo sag

Etiyopya'da Simen Dağları'nda 900 yıllık bir köy!

Etiyopya'da Simen Dağları'nda 900 yıllık bir köy!

Etiyopya'nın kuzeyinde yer alan ve Simen Dağları'nın tepesinde bulunan Şonke Köyü'nün sakinleri, söylenenlere göre 900 yıldır burada. Bu köyde 20'den fazla kuşağın yaşadığını belirten köy sakinleri, anlattıklarına göre eski İslam'ı öğretiyorlar.

BBC'nin hazırladığı belgesele göre Şonke köyünde yaşayan Argobbalar, atalarının Arap olduğunu düşünüyor. Şonke Camii'nin imamı Hacı Muhammed de, burada eski İslam'ı öğrettiklerini belirtiyor.Güvenlik gerekçesiyle iki girişi var: Argobba’nın ‘Araplar geldi’ anlamına geldiğini söyleyen cami imamı Muhammed,bulundukları köyün güvenlik gerekçesiyle iki girişi olduğunu söylüyor.Kuran eğitimi en iyi burada veriliyor: Bölgedeki Şonke Camii ise, din eğitimiyle tanınıyor. İmam Muhammed de, Kuran eğitiminin bu kadar iyi ve özüne sadık verildiği başka bir yerin olmadığını söylüyor.

Nüfusu yarı yarıya düşmüş: Şonke Köyü, son yıllarda nüfusunun neredeyse yarısını kaybetmiş durumda. 500 olan hane sayısı ise 250’ye kadar düşmüş.İmam Muhammed, buraya çok değer verdiklerini ve başka bir yere gitmenin kendilerine çok zor geldiğini söylüyor.Simen Dağları, Etiyopya'nın kuzeyinde bulunan dağlardır. Bu bölgedeki millî park, UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yer alır.Bölgenin dağlık bir yapısı vardır. Dağların arasında vadiler ve dik uçurumlar çok bulunur. Simen, Amharca kuzey anlamına gelir.

Tarih: 30.10.2019 13:57