logo sag

Etiyopya’da Tulu Moye jeotermal projesi başlıyor!

Etiyopya’da Tulu Moye jeotermal projesi başlıyor!

KenGen, Etiyopya'daki Tulu Moye jeotermal projesindeki çalışmalar için sondaj kulesi ve ekipmanını çalıştırmaya başladı.

KenGen’in Etiyopya’daki Tulu Moye jeotermal projesi için sondaj kulesini çalıştırmaya başladığı bildirildi.Bu yılın başlarında Tulu Moye Jeotermal ve KenGen tarafından sondaj hizmetleri için bir sözleşme imzalandığını bildirdik. 56 milyon dolarlık sözleşme kapsamında KenGen, su temin sistemi ve ekipmanı kurarak 12 jeotermal kuyu açacak. Proje alanına KenGen tarafından yaklaşık 48 kamyonluk yük gönderilecektir.

Şirket, jeotermal deneyimlerini ve hizmetlerini Kenya dışına taşımaktan gurur duyuyor.KenGen Genel Müdürü Rebecca Miano, konuya ilişkin şöle konuştu: “Etiyopya’daki projelerimiz, KenGen’in çeşitlendirme stratejisinin ciddiyetle başladığı bir zamana denk geliyor. 40 yıldan uzun bir süredir KenGen, 300’den fazla jeotermal kuyu açmış ve jeotermal kalkınma konusunda önemli deneyime sahip uzmanlara yatırım yapmıştır.”

KenGen Etiyopya’da Etiyopya Elektrik şirketinin sondaj projesinde de yer almaktadır.Etiyopya’daki ilk bağımsız enerji projelerinden biri olan Tulu Moye jeotermal projesi, elektrik üretmek için 2 fazda (Faz 1-50 MW, Faz 2-100MW) 150MW üretim kapasitesine sahip bir jeotermal enerji santrali geliştirmeyi Etiyopya Rift Vadisi, Oromia Bölge Eyaleti, Arsi ve Doğu Shewa bölgelerinde elektrik üretmek ve Etiyopya Elektrik Gücüne bu elektriği satmak için planlıyor.

KenGen, tüm yardımcı ekipmanlarla donatılmış üç sondaj kulesine sahiptir ve bunları işletmektedir: 7.000 metre derinliğe kadar delme kapasitesine sahip iki elektrikli arazi ekipman ve 2.200 metreye kadar kuyu delebilen (N370) sondaj kulesi. KenGen, sondaj kuyularının maliyetini ve sondaj süresini en aza indiren yenilikçi sondaj tekniklerini ve araçlarını kullanmaktadır.

Tarih: 10.01.2020 11:51