logo sag

Etiyopyalı ortodoks hristiyanlar 3 bin 100 metreye tırmanıyorlar

Etiyopyalı ortodoks hristiyanlar 3 bin 100 metreye tırmanıyorlar

Etiyopyalı Ortodoks Hristiyanlar, 13. yüzyılda inşa edilen ve yaklaşık 3 bin 100 metre yükseklikteki Ashetan Maryam Manastırı’nda ibadet etmek için yüzlerce metre yol katediyor.

Amhara eyaletinin Lalibela kasabasında Abune Yusuf Dağı’nın tepelerinden birinde 13. yüzyılda kurulan Ashetan Maryam Manastırı, deniz seviyesinden yaklaşık 3 bin 100 metre yükseklikte bulunuyor.Kara yoluyla gitmenin imkansız olduğu ve bugün kilise işlevi de gören manastıra ulaşmak için uçurumun kenarına yapılmış ince bir yolda 400 metre yolculuk etmek gerekiyor.13. yüzyılda Kral Gebre Meskel Lalibela’dan sonra hüküm süren Na'akueto La'ab tarafından yapılan manastır, halkın bölgede ibadet edebileceği tek dini mekan.Yüzyıllardır süren geleneği devam ettiren çok sayıda papaz bu manastırda eğitim alıyor. Papazların hepsi bu dağın tepesinde “Tanrı'ya daha yakın” olduklarına inanıyor.Lalibela kasabasını yüzlerce metre yukarıdan seyretme fırsatı veren mekan, yabancı ve yerli turistler tarafından da ilgi görüyor.

 “Efendimizle konuşuyoruz”

Burada yaşayan papazlardan Saliye Samhain, AA muhabirine yaptığı açıklamada, manastırı, ruhların ve inançların açığa çıkarıldığı bir yer olarak gördüklerini söyledi.30 yaşındaki papaz Demeka Melaku, bu tepeye tırmanmalarının sırrının inançlarına bağlılık olduğunu ifade ederek “Tüm yıl boyunca burada olmak zorundayız.” diye konuştu.

Tarih: 12.02.2019 21:48