logo sag

Etiyopya'nın ilk kadın mahkeme başkanı!

Etiyopya'nın ilk kadın mahkeme başkanı!

Etiyopya'nın Federal Yüksek Mahkemesi'nin ilk kadın başkanı Meaza Ashenafi, ülkesinin adalet sistemine halkın güvenini yeniden kazandırmaya kararlı.

Başbakan Abiy Ahmed tarafından Kasım 2018’de atanan baş adalet, ülkesinin tüm yargı sistemini iyileştirme görevini üstlendi.Meaza sözlerini şöyle sürdürdü: Her zaman adaleti teşvik etmenin benim görevim olduğuna inandım.Yargıya halkın güvenini yeniden kazandırmak için bu pozisyonu almaya karar verdim" diyor. Zor bir görev olacağını biliyordum. Yargıdan çok fazla beklenti var bu değişimi yarın bugün istiyorlar "

Ünlü avukat ve kadın hakları savunucusu, "Ben her zaman bir savaşçı oldum. Asla bir mücadeleyle durdurulmadım" diyor.Meaza Ashenafi ilgilendiği bir davanın sonucu olarak ülkesindeki evlilik kaçırma yasalarının değiştirdi.Meaza, bugün Etiyopya'nın yeni ilerici politikalar dalgası üzerinde hızla gelişmeye ve on yıllarca süren çatışmalardan çıkmaya hazır olduğunu düşünüyor.

Meaza Ashenafi kimdir?

Meaza Ashenafi, Etiyopyalı bir avukattır. "Önde gelen kadın hakları aktivisti" olarak nitelendirilen Etiyopyalı Kadın Avukatlar Derneği'nin kurucusu ve yöneticisi. Kasım 2018'de Federal Parlamento Meclisi tarafından Etiyopya Federal Yüksek Mahkemesi Başkanı olarak atandı.

Tarih: 25.09.2019 13:14