logo sag

Suudi Arabistan Etiyopyalı hizmetçilere istihdam sağlıyor

Suudi Arabistan Etiyopyalı hizmetçilere istihdam sağlıyor

İşe Alım Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, Suudi Arabistan bu ay, Etiyopyalı hizmetçileri istihdam etmeye başlayacak. Maliyeti 5 bin doları bulan Filipinli ve Sri Lankalı hizmetçilere kıyasla daha ucuz olması beklenen Etiyopyalı hizmetçilere ilgi şimdiden arttı.

Suudi Arabistan’da hizmetçi sözleşmesi yapacak olan 800’den fazla Etiyopyalı sözleşme ofisi bulunuyor. Her hizmetçinin maliyeti 7 bin 500 Suudi Riyali (2 bin dolar) civarında olması bekleniyor.İşe alım maliyeti 20 bin Suudi Arabistan Riyali (5 bin 333 dolar) bulan Filipinli ve Sri Lankalı hizmetçilere kıyasla daha ucuz olan Etiyopyalı hizmetçiler için büyük talep olması bekleniyor.Her ofis en fazla 50 hizmetçinin işe alımını gerçekleştirebiliyor.

İşe alım alanında bir Suudi yatırımcısı olan Hakeem Al-Khoneizi, sözleşme makamlarının ev içi yardım alımı için 900 ABD Doları alacağını ve her bir hizmetçinin toplam maliyetinin 7 bin 500 Suudi Arabistan Riyali’ne (2 bin dolar) kadar çıkacağını söyledi.Hakeem Al-Khoneizi, hizmetçiye aylık bin Suudi Arabistan Riyali (266 dolar) maaş verilmesini planladıklarını da sözlerine ekledi.Etiyopyalı yetkililer, hizmetçilere gelen başvuruları almak için dokuz sağlık merkezi belirledi.

Tarih: 17.04.2019 16:16