logo sag

TIKA'dan Etiyopya'ya tekerlekli sandalye yardimi

TIKA'dan Etiyopya'ya tekerlekli sandalye yardimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Etiyopya'nın batısındaki Benishangul eyaletinin başkenti Asosa'da çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğu engellilere tekerlekli sandalye yardımı sağladı.

TİKA'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, engellilere yönelik 117 tekerlekli sandalyenin teslimi için tören düzenlendi.Törene, Türkiye'nin Addis Ababa Büyükelçisi Fatih Ulusoy, TİKA Addis Ababa Koordinatörlüğü yetkilileri, Türkiye Mezunları Derneği üyeleri ve Etiyopyalı üst düzey yetkililer katıldı.Büyükelçi Ulusoy, törende yaptığı konuşmada, TİKA'ya söz konusu yardım için teşekkür ederek, sandalyelerin teslimi sırasında Asosa halkını tanıma fırsatı bulduğunu ve Benishangul halkının ihtiyaçlarına yönelik yardımların devam edeceğini söyledi.

Ulusoy başkanlığındaki heyet, Benishangul eyaleti Başkanı Ahmed Nasır, Başkan Yardımcısı Misgana Admasu, Vali Babekir Halifa ve eyalet Ekonomi Bakanı Shiferaw Chelibo ile de bir araya geldi. Ardından heyet, Asosa'da bulunan devlet hastanesinde ve Asosa Üniversitesinde incelemelerde bulundu.

Birçoğu iç savaş kaynaklı yoğun engelli nüfusa sahip başkentte, sadece 4 engelli öğrencinin tekerlekli sandalyesi bulunuyor. Diğer engelli öğrenciler ise tekerlekli sandalyeleri olmadığından okullarına gidemiyor ve eğitimlerine ara vermek zorunda kalıyordu.

Tarih: 27.01.2016 17:21