logo sag

Ahmet Davutoğlu AA'nın Etiyopya'daki ofisini ziyaret etti

 Ahmet Davutoğlu AA'nın Etiyopya'daki ofisini ziyaret etti

Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile Etiyopya Dışişleri Bakanı Tedros Adhanom, Anadolu Ajansı'nın Etiyopya'ya açtığı Doğu Afrika Bölge Ofisi'ni ziyaret etti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Etiyopya Dışişleri Bakanı Tedros Adhanom, Anadolu Ajansı'nın Etiyopya'ya açtığı Doğu Afrika Bölge Ofisi'ni ziyaret etti.Davutoğlu ile Adhanom, birlikte geldikleri AA Doğu Afrika Bölge Ofisi'ni gezerek çalışanlar ile bir süre sohbet etti.AA Doğu Afrika Bölge Ofisi hakkında Başmuhabir Mehmet Kemal Firik'ten bilgi alan Davutoğlu, AA'nın yaptığı açılımların gurur verici olduğunu belirterek, "Doğu Afrika ofisiniz doğru bir adreste Addis Ababa'da açılmış. Anadolu Ajansı'nı tebrik ediyorum" dedi.Türkiye ile Afrika arasındaki ilişkilerin gün geçtikçe daha da geliştiğini vurgulayan Davutoğlu, Türkiye'nin Etiyopya'da en büyük yatırımcı ülke olduğunu kaydederek, "AA'nın, Türkiye-Afrika ilşkilerinin gelişmesine katkı sağlayacak Etiyopya bölge ofisinin hayırlı olmasını dilerim" diye konuştu.

AA yönetimine teşekkür

Etiyopya Dışişleri Bakanı Tedros Adhanom da Addis Ababa'nın sadece Etiyopya değil tüm Afrika'nın başkenti olduğunu söyleyerek, "Anadolu Ajansı'nı bölgede desteklemeliyiz. Bu yatırım ve ofis için AA yönetimine teşekkür ediyoruz. Bu ofis sadece Türkiye-Afrika ilişkileri açısından değil, tüm Afrika açısından önemlidir" ifadelerini kullandı.Adhanom, AA'nın Addis Ababa ofisini tekrar ziyaret edeceğini de belirterek, "Anadolu Ajansı Doğu Afrika Bölge Ofisi, bölge için anlamlı bir gelişme" değerlendirmesinde bulundu.Ziyarette, Anadolu Ajansı adına Firik, Davutoğlu ve Adhanom'a hediye takdim etti.Bakanlar, Davutoğlu ve Adhanom da ziyaretin anısına Mehmet Kemal Firik'e hediye verdi.Anadolu Ajansı'nın Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da açtığı ofiste haberler Türkçe, Arapça, İngilizce ve Fransızca dillerinde servis edilecek. Eritre, Cibuti, Somali ve Güney Sudan'ın da bağlı olduğu ofis, Etiyopya hükümeti nezdinde tüm izinlere sahip ilk yabancı medya ofisi olma özellliği taşıyor.

Tarih: 31.01.2014 21:57