logo sag

Başbakan Erdoğan'ın Etiyopya ev ziyaretleri

Başbakan Erdoğan'ın Etiyopya ev ziyaretleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Afrika Birliği Zirvesi İçin Geldiği Etiyopya'nın Başkenti Addis Ababa'da Ziyaretinin Son Gününde Fakirlerin Ağırlıklı Olarak Yaşadığı Filoha Semti ve Bu Semtteki Tevfik Camii'ni Ziyaret Etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Afrika Birliği Zirvesi için geldiği Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da ziyaretinin son gününde fakirlerin ağırlıklı olarak yaşadığı Filoha semti ve bu semtteki Tevfik Camii'ni ziyaret etti.Başbakan'ın Filoha ziyaretine Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Türkiye'nin Addis Ababa Büyükelçisi Can Atlan da katıldı. Başbakan Erdoğan yanında getirdiği çikolataları çocuklara dağıtmak üzere korumasına verince izdiham yaşandı. Korumasını sık sık, "Hepsini bir kişiye verme, birer birer ver" diye ikaz eden başbakanın ikazı hiç işe yaramadı.

Başbakan Erdoğan'a İbrahim Beri isimli Etiyopyalı bir dükkan sahibi pusulalı bir seccade hediye etti. Dükkan sahibi şahıs bütün ısrarlara rağmen para almadı ve "Bu benim küçük bir hediyem, lütfen kabul edin" dedi.Açlık ve hastalığın pençesindeki Filoha'da yaşayanlar Başbakan Erdoğan geldiğinde sevinç gösterisinde bulunurken, bazıları tekbir getirdi. Kızı Sümeyye ile birlikte tenekelerden yapılmış evleri ziyaret eden Erdoğan, hane halklarının sıkıntılarını dinledi. Hane halkına evin tuvaleti olup olmadığını soran Başbakan Erdoğan'a evin kadını "Camiye gidiyoruz" diye cevap verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, burada yaptığı açıklamada, Darfur'da yaşayanların berbat çadırların olduğu bir kampta yaşadıklarını söyledi.Burasının başkent Addis Ababa'nın merkezi olduğunu anlatan Erdoğan, şöyle konuştu: "Bu perişan halde yaşayan insanlar Sheraton Oteli'nin hemen yanındalar. Etiyopya halkı nasıl meskenlerde yaşıyor, bunları görünce insan olmaktan hicap duydum. Bu sorun Türkiye'nin çözebileceği bir iş değil, uluslar arası boyutta düşünmek lazım. Çizginin üzerindeki yerleri gezerek dünyaya bakmak çok kolay. Bizim gibi sorumluluk sahibi insanların buraları da görmesi lazım"

Başbakan Erdoğan iki günlük Afrika Birliği Zirvesi'ndeki temasları ile ilgili olarak ise, "Afrikalı 53 ülkeyi bir araya getiren önemli bir zirve. Çok yararlı temaslarda bulunduk. Sudan, Somali ve Kongo cumhurbaşkanları ile Afrika Birliği Komisyonu Başkanı ile ve İran Dışişleri Bakanı ile yararlı görüşmeler yaptık. İnşallah gelecek Haziran ayında Afrikalı liderlerle Türkiye'de bir toplantı yapacağız. Bir zirve gibi olacak" diye konuştu.

Tarih: 30.01.2007 19:16