logo sag

Etiyopya’da Yalova Yetimhanesi açıldı

Etiyopya’da Yalova Yetimhanesi açıldı

Etiyopya'nın güneyindeki Kofele bölgesinde Yalova Kız Yetim Yurdunun açılışı yapıldı.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Yalova şubesi tarafından yaptırılan, Etiyopya'nın güneyindeki Kofele bölgesinde Yalova Kız Yetim Yurdunun açılışı yapıldı.Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'ya yaklaşık 280 kilometre uzaktaki Oromia Bölgesi Kofale şehrinde 100 kız öğrencinin kalacağı Yalova Yetmıhanesi’nin açılışı gerçekleşti. Açılışa Etiyopya'da faaliyet gösteren CDA (Charity and Development Assocatin) Başkanı Dr Jamal Mohammed Oromia, Eyalet Eğitim Bakan Yardımcısı, Kofale Şehri Belediye Başkanı ve Belediye Meclisi Başkanı da katıldı.

Vakıf tarafından daha önce inşa edilen Barbaros Yetim Eğitim Merkezi'nde eğitim alacak öğrenciler için yapılan 12 odalı kız yurdunda yaklaşık 100 öğrenci barınacak. Yurdun açılışı öncesi kurban kesen ve yetim aileleriyle bayramlaşan vakıf yetkilileri, yaklaşık 300 yetim annesi ve çocuğa da bayramlık hediye etti. Burada kalan öğrencilere her yıl üniforma ve kırtasiye yardımı yapılacak. Ayrıca öğrencilerin ailelerine ise yetim çocuklar 18 yaşına gelene kadar vakıf tarafından düzenli nakdi destek sağlanacak.

"Yetim kız çocukları en dezavantajlı grup"

İHH Yalova Şubesi Başkanı Dr Sabri Kan Yalova Yetimhanesi hakkında teknik bilgi verdi. Yalova İHH Başkanı Dr. Sabri Kan, yaptığı açıklamada, "Yetimhanemiz ortaokul öğrencilerine hizmet verecek. 100 yetim kız kalacak Her yıl eğitim öğretim döneminde üniforma ve kırtasiye desteği verilecek. Her yıl bayramlarda elbise ihtiyaçları karşılanacak. Meslek edindirme kursları verilecek. Kızların aielelerine aynı ve nakdi destek verilecek

Yaklaşık 250 bin dolara mal olan yurt projesinin 2014'te başladığını kaydetti. Türkiye'nin farkı yerlerinden dernek ve şahısların inşaya maddi katkıda bulunduğunu kaydeden Kan, bölgenin ulaşım açısından güvenli olmaması nedeniyle yurdun zaruri. Kız çocukları eğitim anlamında dezavantajlı grubu oluşturuyor, yetimler ise daha da dezavantajlı. Kız çocuklarının burada uzak bölgelere gidip eğitim alması çok zor. Amacımız onların daha iyi eğitim almasını sağlamak" ifadelerine yer verdi.

Kan, bu eğitim merkezinde okuyan ve yurtta kalan çocukların farklı meslek dallarında eğitim alacağını sözlerine ekledi.Açılışa yerel kıyafetleri ve yaptıkları yerel danslarla renk katan yetim anneler de İHH için çeşitli şarkılar söyleyerek destekleri için Yalova’lı hayırseverlere dualar ettiler.

Tarih: 25.08.2018 01:12