logo sag

İki Türk kadını Etiyopya’da fabrika başına geçti

İki Türk kadını Etiyopya’da fabrika başına geçti

İkisi de Türk üniversitelerinden mezun, ikisi de Etiyopya’da Genel Müdürlük yapıyor.

İkisi de “Artık yarı Afrikalıyım” diyor ve Etiyopya’yı Avrupa ülkelerine tercih ediyor. Kamer Evren Vural ile Gamze Eyel, Etiyopya’da çok ilginç bir başarı öyküsünün iki kahramanı olmayı başardı. Bir yıldır Etiyopya’da olan Kamer Evren Vural, Etiyopya Akşeker Casing Plc. Genel Müdürü. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Süt Ürünleri mezunu. Etiyopya’da bağırsaklardan sosis ve sucuk zarı yapan 500 kişilik bir Türk şirketini yönetiyor. Günleri mezbahalarda ve bakanlıklarda geçiyor. Addis Ababa’nın 40 kilometre uzağındaki bir yerleşim merkezinde Etiyopyalı yardımcısıyla yaşıyor. Etiyopya ilk yurtdışı deneyimi olmasına rağmen hiç şikayetçi değil. Bunu “Önemli olan insanları çözmek ve yaşadığınız yere adapte olmak” sözleriyle açıklıyor. Bir ara gittiği Polonya’dan Etiyopya’yı özleyerek döndüğünü anlatırken şunları söylüyor:

Kanunlar sürekli değişiyor

“İlk zamanlar çok üzüldüğüm, gördüğümde durup yardım etmek istediğim manzaralar oluyordu. İlk hijyen stresini aşı olurken yaşadım. Ama kendi eviniz olunca düzeni kendiniz kuruyorsunuz. Burayı yaşamak gerekiyor, yaşadığınız zaman huzurlu hale geliyor ama anlattığınızda çok anlayamıyor herkes. Etiyopya mı, Polonya mı diye sorsalar hiç düşünmeden Etiyopya derim. Böyle bir şey hissedeceğimi hiç düşünmemiştim. Etiyopya hükümeti sürekli çalışma halinde, iki ayda bir hata yaptıkları kanunları değiştiriyorlar. Etiyopyalılar, Türkleri kendine yakın hissediyor. Çünkü bizi kendilerine benzetiyorlar.”

Paris’ten daha huzurluyum

İnşaat mühendisi Gamze Eyel ise dünyanın sayılı zenginlerinden Al Amoudi Ailesi’ne ait Vision Aluminium Manufactoring Plc. şirketinin genel müdürü. Beş yıldır Etiyopya’da. Galatasaray Lisesi ve İTÜ İnşaat Mühendisliği’nin ardından Fransa’da köprüler ve art germe sistemleri üzerine master yaptı. Mezun olur olmaz “Türkiye’nin en iyi statikçisi ve inşaat mühendisi” dediği İrfan Balioğlu’nun yanında Balkar Mühendislik’te çalışıyor. Yapı Merkezi ve Aksoy firması çalıştığı diğer şirketler. İngiliz Macalloy firmasından aldığı iş teklifi ile ilk yurtdışı deneyimini Sheffield’ta yaşıyor. Firmadaki tek kadın ve tek Müslüman olduğunu anlatırken, “Azınlığın ne demek olduğunu çok iyi bilirim” diyor.

Tarih: 13.10.2011 16:22