logo sag

Serdur Grup'tan Etiyopya'ya otel ve mobilya yatırımı!

Serdur Grup'tan Etiyopya'ya otel ve mobilya yatırımı!

Serdur Grup Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Mehmet Durdu, Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'nın merkezinde büyük bir Türk otelinin açılışını yapacaklarını söyledi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Serdur Grup Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Mehmet Durdu, Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'nın merkezinde büyük bir Türk otelinin açılışını yapacaklarını söylerken mobilya sektöründe de Türk mobilya markası yaratmak için harekete geçtiklerini belirtti.

Serkan Durdu, inşaattan mobilyaya, tasarımdan ses sistemlerine kadar çok sayıda iş kolunda hizmet veren 9 şirketin bağlı olduğu grubun hedeflerini ve ülkedeki iş ortamını Anadolu Ajansı muhabirine anlattı.

İstanbul’da tekstil üretiminde tecrübe sahibi olduktan sonra  restaurant işletmeciliği de yaptığını belirten Durdu, Etiyopya’dan gelen iş teklifini kabul ederek Afrika’nın yolunu tuttuğunu söyledi.

“Etiyopya'da çalışma teklifini kabul ettiğimde aslında tüm Afrika’nın yabancısıydım. Burada kalmaya ve başarılı olmaya kararlıydım. Bu inanç ve irade bugünkü başarımın temelini oluşturuyor.” diye konuşan Durdu, Etiyopya’da çeşitli sektörleri yaklaşık 2 yıl incelediğini söyledi.

2010 yılında üretim amaçlı yatırım yapmaya karar verip, ihracat yapmanın yollarını araştırdığını dile getiren Durdu,  “İlk başladığımızda stratejimizi tam olarak belirlememiştik, ihtiyaçlar ölçüsünde yaklaşımlarımız şekillendi.” dedi.Serdar Durdu, " Mobilya satışıyla başladığımız ticari girişimini büyüterek bugün bin 300 kişinin çalıştığı 9 şirketli bir gruba dönüştürdük. Şu anda Etiyopya’da 30’un üzerinde proje yürüten Serdur Grup'un 3  fabrikası mevcut" diye konuştu.

- Addis Ababa’da Türk oteli açacak

Şirketi kurduğundan bugüne hiçbir devlet kredisi kullanmadığını ve kendi öz sermayesiyle büyüdüğünü dile getiren Durdu, bugünlerde başkent Addis Ababa’nın merkezinde büyük bir otelin açılışını gerçekleştirmeye hazırlandıkların söyledi. Otel yöneticilerinin Türk olacağını ve Türk otelcilik hizmet anlayışını Etiyopyalılara göstermeyi amaçladıklarını söyleyen Durdu, “Etiyopya’da 5 yabancı çalıştıran ilk otel olacak burası.Türk yemeklerini, kültürünü ve hizmet anlayışını ortaya koyacağız.” diye konuştu.

Ülkede yaptığı her işte Türk ürünleri kullanmaya gayret  ettiklerini de söyleyen Durdu, “Anahtar teslimi yaptığımız işlerde her anlamda Türk malı kullanıyoruz.” diye konuştu.Türkiye’de 77 farklı firmadan alışveriş yapıp ihraç ettiklerini söyleyen Durdu, Etiyopya'da bir hırdavatçı dükkanında 7 yıl önce yaşadığı ve halkın Türk malına olan güvenini gösteren anısını ise şu şekilde anlattı:“Bir gün hırdavat dükkanına girdim. Burada iki kilit gözüme ilişti. Birisi Türk malı idi ve ben Türk olduğumu söylemedim. Kilitlerden biri de İtalyan firmaya aitti. ‘Türk malı kötüdür ben İtalyan'ı alayım’ dedim. Dükkan sahibi ‘sen nasıl Türk malına kalitesiz dersin’ diye çıkıştı. Bu beni acayip sevindirmişti.”

Türkiye’nin Etiyopya’ya yaptığı ihracatın önemine değinen Serkan Mehmet Durdu, “Bizim 2018 hedefimiz Türkiye’den, çalıştığımız ülkelere yaklaşık 50 milyon dolar ihracat yapmak. Bunu da zaten şimdiden kontratlara döktük.” diye konuştu.
- Etiyopya'da Türk mobilya markası oluşturacak Önümüzdeki sene Sudan, Nijerya ve Gana gibi Afrika ülkelerinde yeni projelere başlayacaklarını söyleyen Durdu, Afrika’da iş yapmak isteyenlere de çağrıda bulundu ve öncelikli olarak Etiyopya'yı gündemlerine almalarının onlar için daha avantajlı olacağını da sözlerine ekledi.

Kurdukları mobilya fabrikasıyla ülkede bir Türk markası yaratıp perakende satış yapmak istediklerini belirten Durdu, 2020 yılında ise başkentte ilk mağazalarını açacaklarını dile getirdi.

Tarih: 02.05.2018 17:39