logo sag

Şanlıurfa’nın kardeş şehri Etiyopya’nın Harar eyaleti

Şanlıurfa’nın kardeş şehri Etiyopya’nın Harar eyaleti

Etiyopya Harar Eyaleti Başkanı Murat Abdülhadi ve heyeti AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaçar’ı TBMM de ziyaret etti.

Kaçar görüşmede yaptığı konuşmada, Şanlıurfa’mızın kardeş şehri olan Etiyopya’nın Harar eyaleti başkan ve heyetini Mecliste ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Peygamberler şehri olan Şanlıurfa’mız ile İslam tarihi açısından önemli bir yeri olan ve Evliyalar şehri olarak bilinen Harar eyaleti ile kardeş şehir olmasını önemsediğini belirten Kaçar, Türkiye ile Etiyopya'nın gelecek ile ilgili ortak vizyonu ortaya koyabilecek iradeye sahip iki önemli bölgesel güç olduğuna dikkat çekti.

Milletvekili Kaçar, " Türkiye olarak bütün Afrika ülkeleriyle olduğu gibi Etiyopya ile de kardeşlik temeline dayanan karşılıklı kazan-kazan temelini esas alan ve birbirinin hukukuna saygı gösteren bir anlayış içerisinde ilişkilerini daha ileri noktaya taşımayı hedeflemektedir. Türkiye'nin geçmişinde tek taraflı bakış anlayışı yoktur. Türkiye bütün insanları kardeş ve eşit sayan bir bakış anlayışı içerisindedir. Onun için Afrikalı kardeşlerimizle çok önemli mesafeler kat edeceğimize inanıyorum." dedi

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine de değinen Kaçar, " FETÖ'nün, Türkiye dışında birçok ülkede dini, maneviyatı ve eğitimi kullanarak faaliyetlerde bulunduğunu biliyoruz. Bu faaliyetler bulunduğu ülkelerden biride Etiyopya'dır. Biz sizin gibi dost ve kardeş ülkelerden FETÖ ile mücedelede dostlarımızla ortak bir anlayış geliştirmeyi ve hepimizin ortak problemi olan terörle ortak mücadele etmeyi umuyor ve önemsiyoruz." şeklinde konuştu.

Harar Eyaleti Başkanı Murat Abdülhadi yaptığı konuşmada Peygamberler şehri olan Şanlıurfa ile Evliyalar şehri Harar eyaletinin kardeş şehir olmasından memnuniyet duyduğunu, Peygamber torunları olan Şanlıurfalılara buradan selamlarını ilettiğini ve en kısa zamanda Şanlıurfa’yı ziyaret etmek istediklerini belirtiler.

Tarih: 09.05.2018 19:27