logo sag

Etiyopya'da Sivil Toplum Kuruluşlarına Destek

Etiyopya'da Sivil Toplum Kuruluşlarına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın destekleriyle, Etiyopya’da faaliyetlerini sürdüren Action For The Needy In Ethiopia sivil toplum kuruluşunun hizmet binası düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Etiyopya ve Türkiye arasındaki dostane ilişkilerin ve işbirliği çalışmalarının devamına büyük önem veren TİKA yürütmekte olduğu teknik işbirliği ve proje faaliyetleri TİKA Addis Ababa Program Koordinasyon Ofisi vasıtası ile artarak devam ediyor. Bu kapsamda, Etiyopya’da faaliyetlerini sürdüren Action For The Needy In Ethiopia sivil toplum kuruluşunun hizmet binası TİKA’nın desteğiyle tamamlanarak düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Törene, Türkiye Addis Ababa Büyükelçisi Osman Rıza Yavuzalp, TİKA Ortadoğu ve Afrika Dairesi Başkası Doç. Dr. Enver Arpa, Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Kolabaş, Action For The Needy In Ethiopia Dernek Başkanı Mahdi Ahmed ile Türk ve Etiyopyalı yetkililer katıldı.

Action For The Needy In Ethiopia Dernek Başkanı Ahmed törende yaptığı açıklamada, derneklerinin Etiyopya’nın Oromia bölgesinde bulunan Gujiborena, Moyale (Liben Somali) ve Negelle şehirlerinde faaliyet gösterdiğini söyledi. Derneklerinin, Etiyopya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde ülkenin eski bakanları ve emekli büyükelçileri ile gönüllü kişileri bünyesinde bulunduran bir sivil toplum kuruluşu olduğunu ifade eden Action For The Needy In Ethiopia Dernek Başkanı Ahmed, iç savaş yüzünden yaşadıkları yeri terk etmek zorunda kalan ve mülteci durumuna düşen insanlar ile yardıma muhtaç büyük bir nüfusun yaşadığı bölgelere yönelik faaliyette bulunduklarını kaydetti. Action For The Needy In Ethiopia Dernek Başkanı Ahmed, derneklerinin modern bir ortamda faaliyet göstermesine olanak sağlayan TİKA’ya, vermiş olduğu destekten dolayı teşekkürlerini iletti.

Türkiye Addis Ababa Büyükelçisi Yavuzalp ve TİKA Ortadoğu ve Afrika Dairesi Başkası Dr. Enver Arpa, ise açıklamalarında Etiyopya’da böylesi bir projenin açılışını gerçekleştirmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye’nin hem Büyükelçilik hem de TİKA olarak her zaman yanlarında olduğunu ve her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade ettiler.

Açılış programı diğer katılımcıların konuşmaları ve toplu fotoğraf çekilmesi ile son buldu.

Tarih: 07.04.2014 16:41