logo sag

Etiyopyalı öğretmenler Türkiye’de

Etiyopyalı öğretmenler Türkiye’de

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içerisinde, Etiyopya’dan konuk edilen öğretmenlere Türkiye’deki eğitim sisteminin incelenmesine yönelik programlar düzenlendi.

Türkiye, Afrika’daki dost ve kardeş ülke Etiyopya ile çok yönlü ilişkilerini eğitim alanında da geliştirmeyi sürdürüyor. Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da TİKA tarafından yürütülen Abadir Enstitüsü İlköğretim Okulu’nun yeniden inşa edilmesi projesi kapsamında söz konusu okuldan 6 kişilik bir heyet Ankara’daki okulları ziyaret ederek eğitim sistemi hakkında bilgi aldı.

Bu kapsamda Dr. Ufuk Ege Anaokulu, Ankara Üniversitesi Geliştirme Vakfı Okulları Özel İlkokulu ve Haydar Aliyev İlkokulu ile Ortaokulunu inceleyen heyete FATİH Projesi hakkında bilgi verildi. Teknik ve fiziki şartların yerinde incelendiği ziyaretlerden oldukça memnun kalan heyet, görüşülen okullar ile Kardeş Okul ilişkisi kurulmasını istediklerini dile getirdi. Ziyaret edilen okullar tarafından yöresel yemekler ve çeşitli hediyeler takdim edilen öğretmen heyeti gösterilen ilgi ve misafirperverlikten dolayı teşekkürlerini iletti.

 

Tarih: 14.03.2016 17:23