logo sag

TİKA Necaşi’nin türbesini restore edecek

TİKA Necaşi’nin türbesini restore edecek

TİKA, Hz. Muhammed döneminde Habeşistan’a hicret eden Müslümanlara sahip çıkan Habeş Kralı Necaşi ve 15 sahabenin kabrini restore edecek.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Hz. Muhammed döneminde Mekke’deki baskılar üzerine Habeşistan’a hicret eden Müslümanlara sahip çıkan Habeş Kralı Necaşi ve 15 sahabenin kabrini restore edecek.AA muhabirinin TİKA yetkililerinden aldığı bilgiye göre, kurumun ortak kültürel mirasın korunmasına yönelik projeleri kapsamında Etiyopya ile ortak çalışma kararı alındı.TİKA ile Tigray Eyaleti Kültür ve Turizm Ajansı arasında imzalanan protokol doğrultusunda Hz.  Muhammed döneminde Mekke’de sıkıntı yaşayan Müslümanlara ilk hicreti gerçekleştirdikleri Habeşistan’da, Müslümanlara sahip çıkan ve koruyan Habeş Kralı Eshame’ye ait türbe ve aynı yerde bulunan 15 sahabenin kabirlerinin bulunduğu alan, restore edilecek.

Etiyopya’nın Başkenti Addis Ababa’ya 800 kilometre mesafede bulunan ve bugünkü Tigrey Eyaleti Mekele şehri yakınlarındaki türbe ve sahabi mezarlarına yönelik restorasyon, özgün mimari korunarak, bilimsel yöntemlerle yapılacak.Alanda yapılacak çevre düzenlemesiyle de bölgenin, turistik bir çehreye kavuşturularak kısa süre içerisinde tamamlanması amaçlanıyor. Turistlerin yoğun ilgi gösterdiği türbe ve çevresine yapılacak düzenlemenin, Etiyopya’nın turizm sektörüne önemli bir katkı sağlaması öngörülüyor.

Restorasyona ilişkin protokolü TİKA adına imzalayan Başkan Yardımcısı Harun Tuncer, Etiyopya ile mevcut işbirliğinin artarak devam edeceğine inandığını vurguladı. Protokolü Tigray Eyaleti Kültür ve Turizm Ajansı adına imzalayan Kebede Amare de Türkiye gibi turizm alanında ileri konumda yer alan bir ülke ile işbirliği yapılmasından büyük memnuniyet duyduklarını belirterek, Türkiye'ye ilgi ve işbirlikleri için teşekkür etti.

Tarih: 11.06.2013 10:33