logo sag

TİKA'dan 2 bin 700 Etiyopyalı öğrenciye kırtasiye desteği

TİKA'dan 2 bin 700 Etiyopyalı öğrenciye kırtasiye desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Etiyopya'nın batısında eğitim malzemesi sıkıntısı çeken 2 bin 700 öğrenciye kırtasiye yardımı yaptı.

Ülkedeki Türkiye Mezunları Derneğinin desteğiyle yapılan çalışmada, ülkenin Güney Sudan sınırında yer alan Benishangul Gumuz eyaletinin Assosa şehri yakınlarındaki Tsetse ve Sherkole ilkokullarındaki öğrencilere kırtasiye malzemesi dağıtıldı.

Yardımlar sayesinde çocuklar kadar mutlu olan ebeveynler, köylerine gelen ekipleri geleneksel müzik aletleri ve danslarla karşıladı.AA muhabirine açıklama yapan TİKA Addis Ababa Koordinatörü Mehmet Ali Yetiş, Benishangul Gumuz'un iç ve dış göçler nedeniyle gün geçtikçe nüfusu artan eyaletlerden biri olduğunu, eğitim ve sağlık gibi alanlarda desteğe ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Yetiş, "TİKA ofisi olarak 13 yıldır Etiyopya'nın bilhassa en uzak köşelerine uzanıp ülkemizin cömert katkılarını ulaştırmaya gayret ediyoruz." dedi.Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu verilerine göre, Etiyopya'da okul çağındaki 2,6 milyon çocuk maddi yetersizlikler nedeniyle eğitim alamıyor.

Tarih: 21.12.2018 15:08