logo sag

Esra Akkaya Etiyopyalı oğlu Can'la

Esra Akkaya Etiyopyalı oğlu Can'la

Mahallenin Muhtarları'yla tanıdığımız Esra Akkaya ve Etiyopya'dan evlat edindiği oğlu Can Aleks'in kalpleri ısıtan paylaşımları..

Şimdi sizi çok tatlı bir hikayenin içine davet edeceğiz. Oyuncu Esra Akkaya ve onun Etiyopya'dan evlat edindiği sevimlilik abidesi oğlu Can Alex'in dünyasına buyurmaz mısınız?

Bir dönemin fenomen dizisi Mahallenin Muhtaraları'nın Şirin'i olarak girdi hayatımıza Esra Akkaya. Gerçi onun oyunculuğu daha eski ama bu rolle onu tanıyıp sevdik.2008 yılında Harun Uygural ile evlenen oyuncu, güzel bir aile hayatı sürüyordu. Hatta bu aileyi çocukla taçlandırmak için de can atıyordu.Tüp bebek yöntemini defalarca denedi. Bir süre sonra çocuk isteği gerçek olmak üzereydi çünkü ikiz bebek beklediğini öğrendi. Her şey yolunda giderken hamileliğinin 5. ayında maalesef bebeklerini kaybetti.

Fakat bu üzücü olay, onun anne olma isteğini asla köreltmedi. Eşiyle birlikte onlara ait olan bir "hediye"yi bulmak için yola koyuldular...Önce Türkiye'den evlat edinmeyi denedi Esra Akkaya. Fakat yaşı 44 olduğu için ve çeşitli sebeplerden ötürü bunu gerçekleştiremedi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na başvurdu. Afrika'dan bir bebeğe annelik yapma isteğini bildirdi.Daha önce Afrika'dan evlat edinen bir ailenin rehberliğinde Etiyopya'nın yolunu tuttular karı koca. Karı koca olarak gittikleri bu yolculuktan da anne, baba, çocuk olarak da döndüler.

300 çocuğun kaldığı yurtta kendi çocuğunu aramış tek tek ve hissederek...Önce bir kız bebek önermişler kendisine. "Çok tatlı bir şeydi ama benim çocuğum değildi! Harun da aynı şekilde hissetti. İçimiz acıdı ama durum buydu" diyor. Bir umutsuzluğa kapılıp kapıdan çıkmışlar. Fakat eşi Harun "Esra, tekrar bir içeri girip bakar mısın?" demiş.Odanın köşesinde sessizce uyuyan 2,5 aylık bir bebeği görünce içi kıpır kıpır olmuş ve tam da o sırada o bebek uyanıp Esra'nın gözlerine bakmış!

Bebek, onların kucağına gelir gelmez huzur içinde sarılmış ve uyumuş. İşte o an "Oğlumuzu bulduk!" diye sevinçten avaz avaz bağırmışlar.Etiyopya'dan Türkiye'ye döndükleri zaman Esra'nın ailesi ve herkes "O benim canım!" diye sevdiği için bu sevimli minnoşun ilk adı Can olmuş.İkinci adı olan "Alex"in sebebini ise tahmin etmek hiç de zor değil: Çünkü Harun Bey koyu bir Fenerbahçeli ve Alex de Souza hayranı!Can'ın biyolojik ailesinin geçmişiyle ilgili bir kayıt bilinmiyor. Yani onun hikayesi aslında tam olarak Esra ve Harun çifti ile başlamış.

Can Alex kendisi için "Ben Afrikalı bir Türküm" diyormuş...Annesi Esra onu "Çok tatlı, çok huzurlu ve çok meraklı bir çocuk" olarak tanımlıyor. Bu arada Harun Uygural ile Esra Akkaya'nın evliliği 2013 yılında son buldu ancak Can babasını sık sık görüyor ve sürekli bir araya geliyorlar.Esra Akkaya'nın "Ne kadar çok sevap yaptınız. Ne büyük bir iyilik yaptınız.” diyenlere cevabı ise çok net: "O benim ödülüm

Evlat edinerek anne olma hissini, iyilik yapmakla karıştıran çok insan var ama bu insanların kafasındaki gibi bir şey değil . "Belki zamanında iyilik yapmışımdır onu bilemem, olsa olsa bu, o iyiliklerin bana dönen ödülüdür." diyor Esra Akkaya.Can Alex her şeyin farkında. "Beni kim doğurdu anne?" diye sorduğunda Esra “Afrikalı bir abla. Ve ona çok teşekkür ediyorum! Seni o doğurdu ama sen benim oğlumsun, hep öyleydin.” diye cevap vermiş. Can'a pedagogların yönlendirmesiyle anlatmışlar her şeyi. Can da şu an “Ben annemi seçtim, babamı seçtim. Onlar de beni seçti” diyor.Boncuk tanesi Can Alex şu an 4,5 yaşında ve annesiyle Bodrum'da oldukça mütevazi ve sonuna kadar sevgi dolu bir hayat sürüyor.

Esra, Can Alex'e "O benim güzelliğim" diyor. Gerçekten de o kadar güzeller ki, fotoğraflardan bile yaşadıkları sevgi dolup taşıyor. Bizden size kocaman bir Maşallah'

Tarih: 21.08.2019 19:10