logo sag

Etiyopya Büyükelçisi Ayalew Gobezie Adana'da

Etiyopya Büyükelçisi Ayalew Gobezie Adana'da

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Etiyopya Büyükelçisi Ayalew Gobezie Workneh’i kabulünde, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı koymaya hazır olduklarını söyledi. Workneh ise, “Adana’dan iş adamlarının ülkemize gelip ziyaret etmesini, yatırım olanaklarını yerinde görmesini çok isteriz” dedi.

Etiyopya Türkiye Büyükelçisi Ayalew Gobezie Workneh ile Etiyopya Adana Fahri Konsolosu Yusuf Can Dağtekin, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’yü ziyaret etti.Bölge iş adamlarının Etiyopya’da yatırım yapmasını sağlamak için geldiklerini belirten Workneh, “Adana’da iş adamlarıyla çok güzel sohbetlerimiz ve görüşmelerimiz oldu. Adana, Mersin, Tarsus ziyaretimizde amacımız, Türk iş adamlarının ülkemize yatırım yapması için, Etiyopya’daki fırsatları anlatmaktır. Etiyopya şu anda ekonomik olarak hızla ilerleme kaydetmektedir. Tarıma dayalı bir ekonomimiz var. Türkiye’den 300 proje şu anda ülkemizde mevcut ve bunların 96’sı başlamış durumda. 3 milyar dolarlık bir sermayeyi kapsıyor. Sizin ve Adana’dan iş adamlarının ülkemize gelip ziyaret etmesini, yatırım olanaklarını yerinde görmesini çok isteriz. Her iki ülke açısından iyi sonuçlar verebilir böyle bir ziyaret. Etiyopya’da Adama şehri var. Adana’ya birçok açıdan çok benzeyen bir şehir ve kardeş şehirler olmasını istiyoruz” dedi.

İŞÇİLİK VE ENERJİ ÇOK UCUZ

Fahri Konsolos Yusuf Can Dağtekin de, 96 milyonluk nüfusu olan Etiyopya’nın bir iş adamı için cazip olma nedenlerini anlattı. Dağtekin, “Etiyopya’da işçilik çok ucuz, 100 dolar seviyesinde. Yakıt ve enerji çok ucuz. Yatırımın yüzde 70’ine kadar, devlet kredilendiriyor ve çok düşük faizlerle gerçekleşiyor bu. Çok sayıda sanayicimiz Etiyopya’yla ciddi anlamda ilgileniyor. Adana Organize Sanayi Bölgesi’nden de çok sayıda firma Etiyopya’yla ilgilenmeye başladı” diye konuştu.

Kardeşlik teklifi görüşülecek

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Etiyopya’yı dost ve kardeş bir ülke olarak gördüklerini ifade ederek, şunlardı söyledi: “Ülkemizin son yıllarda Afrika’da var olmaya yönelik hassasiyetini ve Etiyopya’ya verdiği önemi de biliyoruz. Etiyopya’yla ilişkilerimizin gelişmesini istiyoruz. Bu münasebetlerin gelişimine katkı koymaktan şeref duyarım. Kardeş şehir teklifini uygulamak, iki ülkenin yakınlaşması açısından somut bir adımrır. Bu ayki meclis toplantımızda Adama’yla Adana’nın kardeş şehir olması yönünde karar alacağız.”

Tarih: 03.03.2015 22:05