logo sag

Etiyopya Büyükelçisi Ayalew Gobezie Gaziantep'te

Etiyopya Büyükelçisi Ayalew Gobezie Gaziantep'te

Etiyopya Büyükelçisi Ayalew Gobezie Workneh Türk iş adamlarını yatırım için Etiyopya'ya beklediklerini belirterek, hükümetin yatırımcılara bütün kolaylıkları gösterdiğini ifade etti.

GAİB'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Etiyopya Ticari Ataşesi Goitom Kahsay Hagos ile Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birliklerini (GAİB) ziyaret eden Workneh'i, GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, MBTG Başkanı Surur Aydın, GAİB Genel Sekreteri Fatih Yumuş karşıladı.

Çıkmaz, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, 2014'te Etiyopya'ya Gaziantep'ten 6 milyon 400 bin dolarlık bir ihracat gerçekleştirildiğini ifade ederek, iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesi ve arttırılması için üzerlerine düşeni yapacaklarını vurguladı.GAİB ve Türkiye için Afrika'nın önemli bir ihracat merkezi olabileceğini de kaydeden Çıkmaz, gelecek aylarda bir heyet oluşturarak Etiyopya ve diğer Afrika ülkelerinde incelemeler yapacaklarını bildirdi.Gaziantep'e ikinci kez geldiğini ifade eden Etiyopya Büyükelçisi Ayalew Gobezie Workneh de, sanayisi ve yatırımlarıyla dikkat çeken bir kentte bulunmaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirterek şunları kaydetti:

"Şu an Etiyopya 54 Afrika ülkesi içerisinde en hızlı gelişen ülkedir. Hem politik olarak hem ekonomik olarak oldukça güvenilir ve istikrarlı bir ülke olan Etiyopya'da 300 Türk firma iş yapıyor. 94 milyonluk Etiyopya'da, Türk firmalarının yapacağı ticareti aynı zamanda ülkemizin çevresindeki 430 milyon nüfusu barındıran ülkelerle de yapmış olacak. Türk iş adamlarını yatırım için Etiyopya'ya bekliyoruz. Hükümetimiz yabancı yatırımcılara bütün kolaylıkları gösteriyor."

Tarih: 18.03.2015 22:06