logo sag

Etiyopya Büyükelçisi Barkessa ATSO'da

Etiyopya Büyükelçisi Barkessa ATSO'da

Türkiye'ye yeni atanan Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Girma Temesgen Barkessa, Elçi Müsteşar Abdela Gultamo Nuri ile beraber Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret etti.

6-9 Eylül 2018 tarihlerinde düzenlenen CM EXPO-2018 İş İnşaat Makinaları ve Ekipmanları Fuarı nedeniyle Antalya'da bulunan Büyükelçi Barkessa ve Elçi Müsteşar Nuri'ye ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı M. Cihangir Deniz'in ev sahipliği yaptığı ziyarette, iki ülke arasındaki ticari ve sosyal ilişkiler üzerine görüşüldü.

Büyükelçi Barkessa, Türkiye ve Etiyopya ilişkilerinin iki ülkenin stratejik partner olmalarının yanı sıra, tarihten gelen köklü bir geçmişe de sahip olduğunu vurguladı.Türk yatırımcıların Etiyopya'da özellikle tekstil alanında önemli yatırımları bulunduğunu belirten Büyükelçi Barkessa, “Türk firmaların özellikle istihdam yaratmada ve işsizliği azaltmada önemli katkıları var. Etiyopya'nın kalkınmasında Türkiye'nin çok büyük bir rolü var ancak bu yeterli değil. Daha fazla Türk şirketinin Etiyopya'da yatırım yapmasını arzu ediyoruz" dedi.

Turizmde Antalya'yı kendilerine örnek aldıklarını belirten Barkessa, “Antalya'dan turizm konusunda öğreneceğimiz çok şey var. Hem konaklama, hem de turizm personelinin eğitimi konusunda eksiğimiz çok" ifadesini kullandı.

ATSO Başkan Yardımcısı M. Cihangir Deniz ise ziyarette ATSO'nun faaliyetlerinin yanı sıra, Antalya ekonomisi hakkında bilgiler verdi.

ATSO'nun 136 yıllık geçmişi ve 45 bin üyesiyle Türkiye'nin en köklü odalarından biri olduğunu anlatan Deniz, Oda'ya kayıtlı 3 bin civarında yabancı şirket içinde Etiyopyalı firmanın bulunmadığını söyledi.

ATSO Başkan Yardımcısı Deniz, ziyaretin anısına Büyükelçi Barkessa'ya ATSO Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin yaptığı bir tabloyu ve Zeytinpark ürünlerini içeren hediye setini takdim etti.

Tarih: 07.09.2018 15:27