logo sag

Etiyopya Ticaret Odası yetkilileri Çerkezköy'de

Etiyopya Ticaret Odası yetkilileri Çerkezköy'de

Etiyopya Ticaret Odası ve Sektörel Birlikleri Başkanı Gebrehiwot Gebreegziabher, beraberindeki 50 kişilik Etiyopyalı iş adamı ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti Addis Ababa Ticaret Müsteşarı Zülfikar Kılıç öncülüğünde Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesine geldi.

Türk iş adamları ile ikili iş görüşmelerinde bulunmak için Çerkezköy’e gelen Etiyopyalı iş adamlarının ilk durağı Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası oldu. Çerkezköy TSO Meclis Başkanı Taha Ülker, Çerkezköy TSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili İsmail Akın, oda yönetim kurulu ve meclis üyeleri tarafından karşılanan heyet, bir süre iş adamları ile görüştü. Ziyarette konuşan Etiyopya Ticaret Odası ve Sektörel Birlikleri Başkanı Gebrehiwot Gebreegziabher, Türk iş adamlarını ülkesine yatırım yapmaya davet etti.

Katılımcılara çeşitli ikramlarda bulunulmasının ardından Çerkezköy TSO Konferans Salonu’nda bölge hakkında bilgilendirme yapıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Çerkezköy TSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili İsmail Akın, "Türkiye olarak inanç tarihimizde hicretin sembolü olan Etiyopya ile aramızdaki kültürel bağları pozitif ayrıcalık olarak görüyoruz. Devletimizin bize sunduğu vizyon ve misyon sayesinde Oda olarak Etiyopyalı girişimci kardeşlerimizle ikili ilişkiler kurmak, mevcut ilişkileri de güçlendirmek istiyoruz. Hükümetimizin Afrika açılım politikası kapsamında 2015 sonuna kadar ticaret hacminin 500 milyon dolara ulaşmasını hedefliyoruz. Bu hedefe katkı sağlıyor olmak bizler için gurur vericidir. Bölgenin önde gelen ekonomik aktörleri olarak karşılıklı ticaret alanları oluşturmak bu buluşmanın meyvelerini bir an önce almak istiyoruz. Bu konuda üyelerimize güveniyor, firmalarımıza da itimad ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Etiyopya’nın son 10 yılda Afrika’nın en hızlı büyüyen ekonomisine sahip olduğuna vurgu yaparak konuşmasına başlayan Etiyopya Ticaret Odası ve Sektörel Birlikleri Başkanı Gebrehiwot Gebreegziabher ise, "Hükümetimizin son yıllarda uyguladığı teşvik edici politikalar, ekonomideki bu hızlı büyümeye katkı sağladı. Özelikle ülkemizde tarım sektöründe önemli gelişmeler yaşandı. Etiyopya ekonomisinde tarımdan sanayiye doğru bir geçiş yaşanmaktadır. Özellikle ülkemizde Türk firmalarının yaptığı yatırımlar bu geçişe destek olmuştur. Etiyopya’da faaliyet gösteren Türkler, genellikle imalat sektöründe çalışmaktadır. Etiyopya’da Türk firmalarının yatırımları 1’inci sırada gelmekte ve giderek artmaktadır. Türkiye’yi sırasıyla Çin ve Hindistan firmaları izlemektedir" dedi.

Türk firmalarının Etiyopya’da istihdam sağladığına dikkat çeken Gebreegziabher, "Türk firmaları böylece ülke ekonomimize ciddi anlamda katkı sağlamaktadır. Son 2 ayda üst düzey Türk devlet adamları Etiyopyayı ziyaret etti. Son olarak Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ülkemizi ziyaret etmiştir" diye konuştu.Etiyopya’da 2011-2012 ticaret hacminin düzenli olarak artış gösterdiğini ifade eden Gebreegziabher, "Bu görüşmeler bir yandan ticaret hacminin artışı sağlayacak, bir yandan da Türk yatırımcıların Etiyopya’daki yatırımlarını artıracaktır. Etiyopya Ticaret Odası ve Sektörel Birlikleri bu anlamda ciddi rol üstlendi. Buradaki Türk iş adamı arkadaşlara sorumluluk üstlenmelerini ve iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlenmesine katkı sağlamalarını tavsiye ediyorum. Etiyopya’da güvenlik konusunda hiçbir sıkıntı yok. Etiyopya’ya yatırım yapmanın tam zamanı" açıklamalarında bulundu.

"ÇERKEZKÖY ÖNEMLİ BİR SANAYİ MERKEZİ"

Programa sonradan dahil olan Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay ise yaptığı konuşmada, "Çerkezköy, bölgesinde çok sayıda fabrika ve on binlerce çalışanın bulunduğu önemli bir sanayi ve ticaret merkezidir. Çerkezköy TSO bu anlamda ilçenin gelişmesine önemli katkılarda bulunmaktadır. Bugün, yoğun bir çalışma programınız var. Bu kapsamda iki ülke iş adamları arasında yapılacak olan görüşmelerin Türkiye ve Etiyopya’da yeni iş imkanların yaratmasını ve karşılıklı ilişkilerin güçlenmesine katkı sağlamasını temenni ediyorum" dedi.

Program, Çerkezköy TSO Meclis Üyesi Mehmet Savaş’ın odanın sunumunu yapması ile devam etti. Sunumun ardından Etiyopya heyeti Hema Endüstri ve BSH fabrikalarını gezdi.

Tarih: 20.03.2015 22:12