logo sag

Etiyopyalı heyet Samsun'da

Etiyopyalı heyet Samsun'da

Etiyopya Ankara Büyükelçiliği Ticari Ataşesi Terefe Haile Eggu ve Başmüşavir Abdela Gultamo Nuri, ülkelerinin yatırım ve iş birliği konularını iş adamlarıyla görüşmek için Samsun’a geldi.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret eden heyet, Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun TSO Meclis Başkanı Aydın Özvatan'ın da katıldığı programda, ülkelerinde yabancı yatırımcılara sağlanan imkanlarını iş adamlarıyla paylaştı.

Samsunlu iş adamlarını ülkelerine yatırım yapmaya ve iş birliğine davet eden ticari ataşe Eggu, "Samsun potansiyeli yüksek bir il. Her konuda iş birliği yapabiliriz. Etiyopya, Afrika'nın doğu kıyısında bulunan 100 milyon nüfusa sahip bir ülke. Türkiye ile arasında stratejik bir konumu da var. Etiyopya aynı zamanda, uluslararası bir organizasyon merkezi durumundadır. Afrika'nın en hızlı büyüyen ekonomisi olan ülkemiz aynı zamanda yabancı yatırımcılara olağanüstü fırsatlar sunmaktadır." dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Murzioğlu ise kentin öne çıkan sektörleri ve ekonomik yapısı hakkında heyeti bilgilendirdi. Türkiye'nin son dönemde Etiyopya ile hem ihracatta hem de ithalatta ciddi ilişkiler içinde olduğunu ve iki ülke arasındaki ticaretin giderek arttığını dile getiren Murzioğlu, "Samsun, camdan tekstile, metalden mobilyaya, bol ürün çeşidinin üretildiği bir şehir. Özellikle cerrahi aletler üretimi konusunda Türkiye'nin kümelenme merkezi konumunda. Samsun'dan ihracat yapabileceğiniz birçok ürün var. Umarım bu ziyaretler, iş birliğimiz adına önemli kapılar açar. Bizim de oda olarak iş birliğinin artırılmasına gereken desteği vereceğimizden hiç kuşkunuz olmasın." diye konuştu.

Ondokuz Mayıs Üniversitesinde öğrenim gören Etiyopyalı öğrencilerin de bulunduğu ziyarette Murzioğlu, misafirlere hediye takdim etti.

Tarih: 02.05.2017 15:17