logo sag

Etiyopya’ya yatırım yapana vergi muafiyeti

Etiyopya’ya yatırım yapana vergi muafiyeti

Afrika’nın 12 yıldır devamlı çift haneli büyüyen ülkesi Etiyopya’da yatırım yapana, hammaddeyi dışarıdan getirirken ve ürünleri ihraç ederken vergi muafiyeti sağlanıyor.

Etiyopya’nın Ankara Büyükelçisi Ayalew Gobezie, Türk şirketlerinin ülkesinde 10 binden fazla kişiye istihdam sağladığını ve bunun daha da artmasını temenni ettiklerini söyledi.Etiyopya-Türkiye ilişkilerinin uzun bir geçmişinin olduğunu belirten Gobezie, Türkiye’den Etiyopya’ya yapılan toplam yatırımın 2.5 milyar dolara tekabül ettiğini kaydetti.

100 MİLYON NÜFUSLU

Gobezie, 2015 verilerine göre yıllık ikili ticaret hacminin 400 milyon dolar civarında olduğuna dikkat çekerek, 25 milyonu çocuk olmak üzere 100 milyon nüfusuyla Etiyopya’nın Afrika’nın en kalabalık ikinci ülkesi olduğunu aktardı. Doğrudan yabancı yatırımlar konusunda Etiyopya’nın iyi durumda olduğunu ifade eden Gobezie, bu noktada ülkesinin bazı inisiyatiflerinin etkili olduğunu belirtti.

12 YILDIR BÜYÜYOR

Bu inisiyatiflerden bazılarının ülkeye yatırım yapanlara hammaddeleri dışarıdan getirirken vergi uygulanmaması ve ihraç edilen ürünlerden vergi alınmaması olduğunu söyleyen Gobezie, “Etiyopya, Afrika’nın en hızlı büyüyen ekonomisi. Ekonomimiz son 12 yılda devamlı olarak çift haneli büyüyor” dedi.

TARİHİ VE KÜLTÜRÜ TURİST ÇEKİYOR

Tarihi ve kültürel zenginlikleriyle Afrika boynuzundaki önemli turizm noktalarından Etiyopya, ülkeye turist çekmek için özel çalışmalar yürütüyor. Geçen yıl turizm sektöründen 3.5 milyar dolar gelir elde eden Etiyopya, gayrisafi yurt içi hasılasının yüzde 3.2’sini bu sektörden karşılıyor. Ziyaretçi sayısının geçen yıl 1 milyona yaklaştığı ülkede en çok ilgiyi çeken tarihi ve turistik yerlerin başında tarihi kiliseler, kaleler ve doğal parklar bulunuyor.

Tarih: 24.11.2016 23:03