logo sag

Gümrük ve Ticaret Eski Bakanı Tüfenkçi'den Etiyopya değerlendirmesi

Gümrük ve Ticaret Eski Bakanı Tüfenkçi'den Etiyopya değerlendirmesi

Gümrük ve Ticaret Eski Bakanı-AK Parti MKYK Üyesi Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkçi “Afrika Boynuzu (Etiyopya Ve Somali) - Türkiye İlişkileri Ve Beklentiler” başlıklı panele katıldı.

Panelde konuşan Gümrük ve Ticaret Eski Bakanı-AK Parti MKYK Üyesi Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkçi Somali ve Etiyopya ile tarihi ilişkilerimize dikkat çekti, “Ticari ilişkilerimiz az olsa da insani yardımları ihmal edemeyiz” dedi.

“Somali ve Etiyopya güvenlik noktasında ciddi sorunlar yaşıyor. Özellikle tarihte bölgeye gelen sömürgeci ülkelerin hala o ülkelerden ellerini çekmemeleri ülkelerin kaderini belirleyici etken. Somali’yi Afrika’ya açılan bir kapı olarak görüyoruz ve Somali’yi sadece güvenlik alanında değil, ekonomi ve insani yardım konusunda da destekliyoruz. Büyük küresel güçlerin ticaretten çok sömürge hedefleyerek politika yürütmesi karşısında Türkiye kazan-kazan ilkesiyle yol almaya çalışıyor. Türkiye’nin Afrika açılımını baltalamaya çalışan ülkeler var. Ancak Türkiye iş dünyası olarak orada olmaya çalışıyor. Şu anda sadece sadece Etiyopya’da 200 Türk firması var”

Tarih: 29.01.2020 19:55