logo sag

HAKİD üyelerinden YTB ziyareti

HAKİD üyelerinden YTB ziyareti

5 günlük ziyaret için Etiyopya’dan Türkiye’ye gelen Habeşistan Kalkınma ve İşbirliği Derneği üyesi işadamları YTB’yi ziyaret etti.

Etiyopyalı işadamı Mustafa Awel, geçmişte Osmanlı Devleti’nin ülkelerine el uzattığını bildirerek, “Şimdi de siz sahip çıkıyorsunuz” dedi.Etiyopya’dan gelerek Türkiye’de çeşitli temaslarda bulunan Habeşistan Kalkınma ve İşbirliği Derneği üyesi işadamları, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül’ü ziyaret etti. İşadamlarının ziyareti sırasında konuşan Başkan Bülbül, Türkiye ve Etiyopya arasındaki bağların köklü bir geçmişi olduğuna dikkat çekerek, “Ne yazık ki, 19. yy.’ da Etiyopya’dan koptuk. Bugün bu ilişkileri yeniden kurmaya yönelik çalışmalarımız var” diye konuştu.

İlişkiler çıkara dayalı değil

Türkiye’nin Afrika’ya büyük önem verdiğinin altını çizen Başkan Bülbül, “Afrika ile ilişkileri çok yönlü geliştirmeye çalışıyoruz. Bu bağlamda en büyük projemiz Türkiye Bursları. Birkaç ay önce de Afrika Düşünce Kuruluşları Buluşmasını gerçekleştirdik. Etiyopya’dan da 2 düşünce kuruluşu temsilcisi katıldı” şeklinde konuştu ve işadamlarına Afrika Düşünce Kuruluşları Buluşmasının ikincisini Etiyopya’da yapacaklarının müjdesini verdi. Yapılan çalışmaların Türkiye’nin Etiyopya’ya verdiği önemin göstergesi olduğunu dile getiren Başkan Bülbül, Türkiye’nin Etiyopya ve Afrika ile ilişkilerinin tarihten bu yana çıkar ilişkisine dayanmadığının altını çizdi.

Awel: Yeni Türkiye’nin güçlenmesini istiyoruz

Daha sonra söz alan işadamları ise yapılan görüşmesi tarihi bir ziyaret olarak gördüklerini belirterek, Türkiye ve Etiyopya arasında kurulan bağın Türkiye Bursları sayesinde olduğuna vurgu yaptılar. Türkiye’nin dünyadaki bütün mazlumlara yardım eden ülke olduğunu bildiklerini ifade eden işadamları, “Etiyopya’da 1 numaralı ülke Türkiye olarak görülüyor” dediler. İşadamları arasından söz alan Mustafa Awel ise kendilerini Osmanlı’nın yaptıklarından dolayı Türkiye’ye borçlu hissettiklerini kaydederek, “Osmanlı geçmişte bize asker gönderdi. Geçmişte bağımsızlığımız için Osmanlı'nın bize sahip çıktığı gibi şimdi de siz sahip çıkıyorsunuz” dedi. “Osmanlı gibi Yeni Türkiye’nin güçlenmesini istiyoruz” diyen Awel, iktisat ve eğitim alanında YTB ile birlikte çalışmaya hazır olduklarını bildirerek, Türkiye’nin yanında yer alacaklarının altını çizdi.

Tarih: 02.03.2016 10:01