logo sag

YTB Başkanı Türkiye Mezunları ile buluştu

YTB Başkanı Türkiye Mezunları ile buluştu

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı (YTB) Doç. Dr. Kudret Bülbül ve beraberindeki heyet Etiyopya’nın Başkenti Addis Ababa’da Türkiye Mezunları ile buluştu. Buluşmaya Osmanlı Devleti döneminde Etiyopya’ya gitmiş Harar Türkleri de katıldı.

Etiyopya’nın Başkenti Addis Ababa’da gerçekleştirilen Türkiye Mezunları buluşmasına YTB Başkanı Kudret Bülbül ve Türkiye’nin Addis Ababa Büyükelçisi Fatih Ulusoy da katıldı. Buluşmada konuşan Etiyopya Türkiye Mezunları Kalkınma ve Dayanışma Derneği Başkanı Nesreddin Hojele, Türkiye ve YTB’nin Etiyopya’ya olan katkılarından dolayı minnettar olduklarını dile getirdi. Büyükelçi Fatih Ulusoy ise, Türkiye’nin Afrika’da yatırım yaptığı ülkeler arasında Etiyopya’nın ilk sırada yer aldığına dikkat çekti.

Programda konuşan bir diğer isim ise YTB Başkanı Kudret Bülbül oldu.  Etiyopyalı Türkiye Mezunlarının, Türkiye’nin gönül elçisi olduğunu bildiren Bülbül, “Etiyopyalı mezunlarımız, Türkiye-Etiyopya arasındaki ilişkilerimizi daha da güçlendirecektir” dedi.Öte yandan buluşmaya Etiyopya’da yaşayan Harar Türkleri de katıldı. Osmanlı Devleti döneminde Etiyopya’nın Harar bölgesine yerleşen ve burada kalan Türkler, artık bölgenin adıyla ‘Harar Türkleri’ olarak anılıyorlar. Harar’da 300 Türk aile yaşıyor.

Tarih: 26.03.2016 10:05