logo sag

YTB Başkanından Etiyopya'daki Harar Türkleri açıklaması

YTB Başkanından Etiyopya'daki Harar Türkleri açıklaması

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Bülbül:- "Türkiye'de şu anda halihazırda uluslararası 80 bin öğrenci var. 2023 vizyonu çerçevesinde hedefimiz 250 bin sayısına ulaşmak. Geldiğimiz nokta 250 bin hedefine rahat ulaşacağımızı gösteriyor"

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Kudret Bülbül, Etiyopya'nın Harar bölgesinde yaşayan ve Harar Türkleri olarak bilinen topluluğa Türkçe öğreteceklerini söyledi.Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da çeşitli temaslarda bulunan Bülbül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Harar Türklerinin Türkçeyi unutmuş ve Türkçenin onlar için bir ihtiyaç olduğunu belirterek, "Harar'dan 6 öğrenci Türkiye'de üniversite eğitimi görmekte. Bunların bir kısmı eğitimlerini tamamladı. Harar'da yaşayan Türklerin Türkçe bilmeye ihtiyacı var. Bu konuda kurum olarak çalışma yaparak bölge insanına Türkçe öğreteceğiz." dedi.

Türkiye'de eğitim gören Hararlı öğrencilerin, Harar Türklerinin tarihi konusunda akademik çalışma hazırlamaya teşvik edileceğini vurgulayan Bülbül, önümüzdeki günlerde Harar Türkleri ile ilgili bir belgesel yapmayı planladıklarını ifade etti.

-"Hedef 2023'te 250 bin yabancı öğrencinin Türkiye'de eğitimi"

YTB'nin Etiyopya temasları hakkında bilgi veren Bülbül, Türkiye'den uluslararası öğrencilere verilen burs sayısının artması gerektiğine dikkat çekerek, "Türkiye'de şu anda halihazırda uluslararası 80 bin öğrenci var. 2023 vizyonu çerçevesinde hedefimiz 250 bin sayısına ulaşmak. Geldiğimiz nokta 250 bin hedefine rahat ulaşacağımızı gösteriyor" diye konuştu.YTB'nin 6 bine yakın öğrenciye burs verdiğini dile getiren Bülbül, uluslararası öğrencilerin Türkiye'de eğitim almasının öneminin yanı sıra bulundukları ülkelerde de etkin bir konuma gelebilmeleri için kurumlarınca desteklendiğine işaret etti.

-"Kaybolan ilişkileri canlandırmaya çalışıyoruz"

YTB olarak tarihsel ve kültürel ilişkilerin bulunduğu tüm toplulukları akraba topluluklar olarak kabul ettiklerini dile getiren Bülbül, Afrika ve diğer bölgeler ile kaybolan ilişkilerin yeniden canlandırılması için çalışma yaptıklarını söyledi.İlişkilerin yeniden canlanmasında Afrika Ülkeleri Düşünce Kuruluşları Buluşması'na önem verdiklerini vurgulayan Bülbül, şöyle devam etti:"Kaybolan bu ilişkileri kurmak için yeniden çalışmalar yapmamız gerekiyor. Bunu yaparken de bütün insanlarla tek tek görüşmek yerine önce yönetici elitler arasındaki iletişimi gerçekleştirmek istiyoruz. İlişkileri yeniden kurma bağlamında Afrika ülkeleri düşünce kuruluşları buluşması çok önemli bir program. Bu programın ilkini Türkiye'de yaptık. İkincisini de Afrika Birliği'nin merkezi Etiyopya'da yapmayı planlıyoruz."Etiyopya'nın Harar Bölgesi, 1875'e dek müstakil bir şehir devleti olarak varlığını sürdürürken bu tarihte Osmanlı Devleti'ne bağlı Mısır Hıdivliği'ne bağlanmıştı. Bölgeye Osmanlı coğrafyasından, özellikle de Mısır'dan getirilen Türk kökenliler halen kendilerini Harar Türkleri olarak kabul ediyorlar.

Tarih: 30.03.2016 10:08