logo sag

Taşınabilir Matematik Müzesi Etiyopya’da

Taşınabilir Matematik Müzesi Etiyopya’da

Yunus Emre Enstitüsü, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde başlatılan Türkiye Akademik ve Bilimsel İş Birliği Projesi (TABİP) kapsamında gerçekleştirdiği “Taşınabilir Matematik Müzesi” projesi ile bilim diplomasisi alanındaki çalışmalarına devam ediyor.

Dünyanın pek çok noktasında Türkiye’yi tanıtma amaçlı kamu ve kültür diplomasisi faaliyetleri yürüten Yunus Emre Enstitüsü, uluslararası bilimsel ve akademik iş birliklerini geliştirmek amacıyla başlattığı TABİP kapsamında hazırlanan müze ile Türkiye’nin bilimsel birikimini yurt dışına taşımaya devam ediyor. Bu yılın Şubat ve Mart aylarında Türkiye’deki geçici barınma merkezlerinde koruma altına alınan Suriyeli çocuklarla buluşan müze, 6-18 yaş arası 45 bin çocuğa ulaştıktan sonra, rotasını Bosna Hersek ve Macristan’a çevirmişti.

Binlerce genç ve yaratıcı bireye matematiğin soyut dünyası dışında yepyeni bir boyutunu görme imkânı sağlayan Taşınabilir Matematik Müzesi’nin sıradaki durağı ise Etiyopya oldu.

Taşınabilir Matematik Müzesi Afrikalı Gençlerle Buluştu

Bu yıl dokuzuncusu Etiyopya’da bulunan Mekelle Üniversitesinde düzenlenen Afrika Üniversite Oyunları’nda Yunus Emre Enstitüsü ve Tales Matematik Müzesi iş birliği ile sergilenmeye başlanan Taşınabilir Matematik Müzesi, etkinliğin ilk gününde büyük ilgi gördü.Gün boyunca yüzlerce ziyaretçiyi ağırlayan Müze, 18 Afrika ülkesinden katılım sağlamış olan üniversite öğrencilerinin matematiğe dokunmalarını sağladı.Taşınabilir Matematik Müzesi, üniversite öğrencilerinin yanında pek çok önemli misafiri de konuk etti. Yerel ve ulusal pek çok medya kuruluşu da Taşınabilir Matematik Müzesi’ni yerinde görmek üzere etkinliğe katıldı.

Rektör Prof. Kindeya: Bu Müze Bir Cazibe Merkezi

Taşınabilir Matematik Müzesi’ni ziyaret edenler arasında Mekelle Üniversitesi Rektörü Prof. Hiwot Kindeya da vardı. Gün boyunca müzeyi birkaç kez ziyaret eden Kindeya, “Etkinliğin en çok ilgi gören standı kesinlikle burası. 9. Afrika Üniversite Oyunlarının cazibe merkezi Taşınabilir Matematik Müzesi oldu.” ifadelerini kullandı.Mekelle Üniversitesi Rektör Yardımcıları Dr. Abdulkadir Kedir ve Dr. Ababe Ebeju ile çok sayıda dekan ve enstitü direktörü de Taşınabilir Matematik Müzesi’ni ziyaret edenler arasındaydı.

Taşınabilir Matematik Müzesi Etiyopya’yı Dolaşacak

Projenin Etiyopya ayağının koordinasyonunu sağlayan ve aynı zamanda Mekelle Üniversitesinde Rektör Danışmanı olarak görev yapan Prof. Dr. Macit Koç ise “Müzemizin Etiyopya’da gördüğü ilgiden son derece memnunuz. Afrika Üniversite Oyunlarının ardından müzemiz Etiyopya’nın çeşitli şehirlerindeki okullarda öğrencilerle buluşacak.” diye konuştu. Koç, taşınabilir müzenin daha sonra kalıcı hale getirilerek bir okula bağışlanacağını da sözlerine ekledi.

Taşınabilir Matematik Müzesi, 6 Temmuz’a kadar devam edecek olan Afrika Üniversite Oyunları boyunca Mekelle’de ziyarete açık olacak.

Tarih: 04.07.2018 10:31