logo sag

YEE'den bir ilk! covid19.tabipacademy.com

YEE'den bir ilk! covid19.tabipacademy.com

Yunus Emre Enstitüsü, T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde yürüttüğü Türkiye Akademik ve Bilimsel İş Birliği (TABİP) kapsamında covid19.tabipacademy.com adresini kullanıma açtı!

MOST UP-TO-DATE DEVELOPMENTS UNDER A SINGLE WEBSITE

Yunus Emre Institute has launched a scientific hub which is published at covid19.tabipacademy.com as part of the Academic and Scientific Cooperation Project of Turkey (TABIP) realized under the auspices of the Presidency of the Republic of Turkey, to allow all stakeholders who are working hard to find a cure for the coronavirus to follow the most up-to-date scientific studies and technological developments from the most reliable and official sources.  The “Covid-19 Hub” offers everybody hundreds of free articles and analysis under various categories.

Link: https://covid19.tabipacademy.com/

Yunus Emre Institute aims to contribute to the scientific and technological struggle against the coronavirus with this comprehensive platform by compiling the most up-to-date developments, data and findings from the most trusted and important sources and presenting them to the scientists, doctors, medical equipment manufacturers and all the other stakeholders who are in a race against time to save the lives of hundreds of thousands of patients and prevent the spread of this virus. The hub, thus, aims to help the scientific and technological struggle against the coronavirus to gain more momentum. The hub presents the best practices and developments especially from Turkey and with the help of its widespread network around the world from countries such as Germany, South Korea, the USA, Japan etc. for the well-being of humanity in a time when we cannot tolerate the slightest loss of time.

Everyone's contribution is precious for the fight against coronavirus, which is crippling the whole world in the same way. We are looking forward to the opinions, suggestions and contributions from everyone who is willing  to support this struggle against time by developing this site further.

KORONAVİRÜSLE İLGİLİ TÜM GELİŞMELER TEK BİR SİTEDE

Yunus Emre Enstitüsü, T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde yürüttüğü Türkiye Akademik ve Bilimsel İş Birliği (TABİP) kapsamında COVID-19’un çaresini bulmak için çalışan tüm paydaşların; en güncel bilimsel çalışmaları ve teknolojik gelişmeleri en güvenilir kaynaklardan takip edebilmesini sağlamak amacıyla kurduğu bilimsel platformu covid19.tabipacademy.com adresi üzerinden kullanıma açtı! “Covid-19 Hub” adlı site onlarca konu başlığı altında yüzlerce makale ve analizi ücretsiz olarak herkesin kullanımına sunuyor.

Link: https://covid19.tabipacademy.com/

Yunus Emre Enstitüsü, koronavirüse karşı yürütülen bilimsel ve teknolojik mücadeleye bu kapsamlı platformla katkı sunuyor. En güncel gelişmeleri, verileri ve bulguları ana kaynaklardan derleyerek yüzbinlerce hastanın hayatını kurtarmak ve virüsün yayılmasını durdurmak için zamanla yarışan bilim insanları, doktorlar, medikal malzeme üreticileri ve ilgili tüm paydaşların erişimine sunuyor ve koronavirüse karşı yürütülen bilimsel ve teknolojik mücadeleye hız katıyor. En ufak zaman kaybına bile tahammülümüzün olmadığı şu dönemde, öncelikli olarak Türkiye'den iyi örnekler ve gelişmeleri, aynı zamanda Yunus Emre Enstitülerinin dünya çapındaki ağını kullanarak Japonya’dan Güney Kore’ye Almanya’dan ABD’ye kadar her ülkedeki iyi uygulamaları insanlığın hizmetine sunuyor.

Tüm dünyayı aynı şekilde etkileyen koronavirüse karşı yürütülen mücadeleye herkesin katkısı çok önemli. Bu siteyi daha da geliştirerek zamana karşı yürütülen bu mücadeleye destek vermek isteyen herkesin görüş, öneri ve katkılarını bekliyoruz.

Tarih: 05.04.2020 15:48